Ad Details

  • Ad ID: 1

  • Added: اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷

  • Views: 456

Description

استانبول یا همان قسطنطنیه معروف که از کودکی از املای آن ترس داشتیم، بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و یکی از مراکز مهم فرهنگی، تاریخی و اقتصادی مشور ترکیه است.

این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره جای دارد. تنگه بسفر دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می نماید.

شهر استانبول ترکیه

استانبول تنها کلانشهر دنیاست که در دو قاره جای‌دارد.  بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در‌این شهر واقع شده است.

این شهر بزرگ در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت تمدن اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شد. ضمن اینکه از نگاه تعداد گردشگران خارجی، استانبول سومین شهر توریستی در دنیا به‌ حساب می آید .

نخست که‌این شهر را در دههٔ ۶۶۰ پیش از میلاد مسیح بنا کردند، آن را بوزانتیون نامگذاری کردند، از آن جهت که به نظر می رسد از اسم فردی به نام بوزاس گرفته شده باشد.

بعد از آنکه کنستانتین کبیر این شهر را تحت عنوان پایتخت جدید شرق امپراطوری روم انتخاب کرد، این شهر نزد مردمان به اسم کنستانتینوپل به معنای «شهر کنستانتین» مشهور گشت.

اگر چه کنستانتین سعی نمود نام Nea Roma به معنی «روم جدید» را بر آن گذارد، اما این اسم نزد مردمان مورد قبول نیفتاد و فراگیر نشد.

استانبول

مسلمانها که از دیرباز با رومیان مراوده داشتند این شهر را قسطنطنیه یا قسطنطینیه نامیدند.

نام دیگر این شهر استانبول بود که از عبارت یونانی εἰς τὴν Πόλιν ( با تلفظ ایستیم بولین ) به معنای «به سوی شهر» گرفته شده است.

در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفای سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن اسم اسلامبول ( اسلام‌شهر ) نقش بسته بود سعی کرد این اسم را فراگیر نماید.

در دورهٔ جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ ادارهٔ پست ترکیه از همگی کشورهای دنیا خواست تا در مکاتبات خویش از استانبول استفاده نمایند.

استانبول در کنار دریای مرمره جای‌دارد و تنگه بسفر که‌ این دریا را به دریای سیاه متصل می کند، از میانه این شهر می‌گذرد .

بخش غربی شهر در مجموعه کشورها اروپا ( شبه جزیره تراکیه ) و بخش شرقی آن در آسیا ( شبه جزیره آناتولی) واقع گردیده است.

وسعت استانبول ۱۵۴۰ کیلومتر مربع است.

سبک زندگی مردم استانبول به فعالیت های فرهنگی، جهانگردی و تجارت و بازرگانی وابسته است.

در حالیکه، رشد جمعیت، ترافیک، جلوگیری از تخریب خانه سازی، تجدید و نوسازی تاریخی ساختمان‌ها و عمارات و طراحی کردن یک جاده حمل و نقلی سوم به بوسفروس به‌طور ممتد، بوجود خواهد آمد.

زندگی روزانه در استانبول رنگارنگ و در حال جنب و جوش است  و با دقت بسیار در نگهداری روم، روم شرقی و عمارت‌های ترکی همراه است.

استانبول اغلب اوقات مرکز و پایتخت ترکیه در تجارت، پذیرایی، سرگرمی، فرهنگی، آموزشی، خرید، جهانگردی و هنر محسوب می شود.

بیش از نیمی از جمعیت در قسمت اروپایی زندگی و کار می‌کنند. گروه بزرگی از مردم در مناطق مسکونی، قسمت آناتولیایی زندگی می‌کنند و از پل‌ها و گذرگاه‌ها برای رفتن به سر کارشان استفاده می‌کنند.